AKTUÁLNĚ
------------------------------------------------------------------------------------
Očkování proti HPV a test HPV DNA
HPV viry způsobují nejen rakovinu děložního hrdla, ale například také genitální bradavice a řadu dalších chorob. Očkovat by se proto proti HPV tedy měli dívky i chlapci. Z veřejného zdravotního pojištění je dnes plně hrazeno, pokud je zahájeno mezi 13. a 14. rokem věku. Od ledna se věkový interval rozšíří a očkování bude plně hrazeno, pokud bude zahájeno ve věku od 11 let až do 15 let.
----------------------------------------------------
Hrazené očkování proti meningokokům se rozšiřuje
Bakterie meningokoku se šíří kapénkovou infekcí a počáteční příznaky jsou jen těžce odlišitelné od virových onemocnění, jako je například chřipka. Onemocnění přitom může mít i velmi komplikovaný průběh.
Z veřejného zdravotního pojištění mají vakcínu proti meningokoku B dnes plně hrazenou kojenci, je-li očkování zahájeno do 12 měsíců věku, a dále adolescenti, je-li očkování zahájeno od 14. do 15. roku věku. Nově se tato věková kategorie rozšiřuje od 14. do 16. roku věku.
Očkování proti meningokoku A, C, W, Y je plně hrazeno od dovršení 1. do dovršení 2. roku věku, nebo pak od dovršení 14. do dovršení 15. roku věku. Nově se tato věková kategorie rozšiřuje od dovršení 14. do dovršení 16. roku věku. Očkování je také hrazeno v případě rizikových skupin (vždy do výše ekonomicky nejméně náročné varianty očkovací látky.)
----------------------------------------------------
Zrušení zdravotních (potravinářských průkazů) od 1.7.2023
1.7.2023 vstupuje v účinnost novela zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
Zásadní změnou je zrušení povinnosti mít zdravotní průkaz pro fyzické osoby (povinnost byla u činností epidemiologicky závažných), resp. zrušení zdravotního průkazu jako takového.
Jakub Uher
----------------------------------------------------
Aktuálně není možné do naší ordinace přijít bez objednání!!!
Do naší ordinace je nutné se předem objednat, pořadí pacientů určuje lékař, dle epidemiologické situace.
Pro konzultace, a zda bude třeba dorazit k ošetření, také vždy předem volejte, pište!!!
-------------------------------------------------------
Šest rad, jak předcházet chřipce
V době zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění dbát na posílení imunity a nezapomínat na několik pravidel, jak případné nemoci předejít. Zde je pár rad, jak na to:
1) Dbejte na zvýšenou hygienu. Čekárny u doktora či dopravní prostředky, to jsou nejčastější místa, kde se můžete lehce nakazit. A proto je žádoucí dodržovat základní hygienické návyky. Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce, používat dezinfekci a při kýchání či kašlání si zakrývat ústa a nos.
2) Dodržujte pitný režim. Pro správné fungování našeho organismu se doporučuje denně vypít přibližně dva litry tekutin. To se samozřejmě také odvíjí od fyzické zátěže či stravy. Častou mýlkou je tvrzení, že stačí doplnit příjem tekutin například večer, když přijdete z práce. Opak je pravdou, vodu byste měli mít při ruce celý den. Na škodu není ani pravidelné pití bylinných čajů, které pomáhají pročistit organismus.
3) Jezte vyváženou stravu bohatou na vitaminy. Právě všudypřítomné bakterie neustále útočící na náš imunitní systém jsou největší hrozbou, která nás může upoutat na lůžko. Nezapomínejte tedy doplňovat váš jídelníček o potravu bohatou na vitaminy.
4) Nepodceňujte teplé oblečení. Již naše babičky vás v mládí vždy upozorňovaly na důležitost teplých svršků. Zatímco ale tenkrát jste jejich tvrzení nepřikládali žádný význam, dnes si na to jistě rádi vzpomenete. Chraňte si ledviny, hlavu a uši, a to i v případě, kdy pouze přebíháte z práce do auta. Právě rychlé teplotní změny jsou jedním z nejčastějších příčin nemoci.
5) Pomáhejte si enzymy. Pokud existuje doba, kdy je záhodno investovat do vašeho zdraví, je to právě nyní. Existuje spoustu léků posilujících oslabenou imunitu a pomáhajících v případě, kdy chřipka již udeřila.
6) Dopřávejte si odpočinek. Ač se vám to může zdát nereálné, právě dostatečný spánek vám pomáhá překonávat vyčerpávající zimní období. Dospělým jedincům se doporučuje spát osm hodin denně, aby se naše tělo stihlo regenerovat a bylo tak připravené na boj s bacily.
--------------------------------------------------------
V ordinaci máme přístroj pro vyšetření novorozenecké žloutenky
MBJ20 je ruční přístroj určen pro klinické vyšetření novorozenecké žloutenky. Transkutánní koncentrace bilirubinu, která se vztahuje ke koncentraci sérového bilirubinu, může být okamžitě a neinvazivně změřena pouhým přiložením detektoru přístroje na pokožku novorozence. Díky této technologii jsou novorozenci vyvarování nepohodlí, které je typicky spojeno s odebíráním krevního vzorku.
- Klinické vyšetření novorozenecké žloutenky a hyperbilirubinemie
- Okamžitý a přesný výsledek celkového bilirubinu
- Bezbolestné, neinvazivní, neinfekční vyšetření