AKTUÁLNĚ 2020
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení rodiče,
pokud se vaše dítě dostalo do kontaktu s potvrzeným případem onemocnění Covid-19. 

Prosím informujte hygienickou stanici o vydání první žádanky na odběr, nás emailem o této vzniklé situaci informujte.

U vašeho dítěte je nutné nařídit domácí karanténu od posledního kontaktu,na 10 dnů (podle přítomnosti Vašeho dítěte ve škole). Karanténa znamená, že vaše dítě nebude vycházet na veřejnost, bude se zdržovat v domácím prostředí. V domácnosti zaveďte taková opatření, aby se minimalizovalo riziko přenosu možné nákazy na další členy domácnosti. To znamená: hodně a často větrejte, vyčleňte vašemu dítěti předměty běžného užívání v domácnosti jen pro ně, všichni si často myjte a případně i dezinfikujte podle možností ruce, domácnost často na vlhko uklízejte, dezinfikujte WC, vodovodní baterie a často dotýkané plochy (kliky, apod.). Domácí karanténa se týká pouze vašeho dítěte, ne ostatních členů domácnosti.

Vaše dítě během karantény má absolvovat 2x vyšetření výtěru nosohltanu k vyloučení akutní nákazy. První vyšetření má být 1.-5. den od posledního kontaktu, druhé vyšetření 10. den karantény. Karanténa končí po obdržení negativního výsledku druhého testu.

Tuto situaci nám nahlašte, můžeme v případě potřeby vystavit potvrzení o ošetřování člena rodiny. 

Žádanky k 1. vyšetření bude vydána hygienickou stanicí, na vystavení druhé žádanky se domluvte s námi. 

 Na webu Ministerstva zdravotnictví ČR je zveřejněn seznam odběrových míst v Praze včetně odběrových hodin, některá střediska jsou otevřena i během víkendu. Zvolte si odběrové místo podle vašeho uvážení, někde je i možnost on-line objednání. Na odběr je možné jet pouze individuální dopravou (automobil, pěšky v docházkové vzdálenosti, s ochrannými pomůckami – minimálně rouška). Žádanku nedostanete vy, ale bude zaslána do elektronického systému laboratoří, všechny laboratoře mají do tohoto systému přístup. Podle dokladů a průkazky pojišťovny bude žádanka vašeho dítěte v systému vyhledána na místě před odběrem.

Děkuji za pochopení a spolupráci. M.Ryjáčková

​Kontakt na hygienu:

Pobočka Severozápad

Nechanského 1, 160 00  Praha 6

jarmila.stovickova@hygpraha.cz

ID datové schránky: zpqai2i

www.hygpraha.cz

+ 420 235 365 828 (sekr.)

+ 420 235 361 116

+ 420 235 361 116 (fax)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Schválená úhrada očkování proti meningokokům od 1.5.2020

27. 4. 2020 byl publikován ve Sbírce zákon č. 205/2020 (viz příloha), kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, tedy i novela zákona č. 48/1997 Sb. obsahující paragraf, týkající se úhrady očkování proti meningokokům u nejmenších dětí. To tedy znamená, že očkování proti meningokokům bylo zařazeno mezi hrazená očkování.

Účinnost zákona je oproti očekávání již od 1. května 2020. Podmínky hrazení jsou v případě očkování proti meningokoku skupiny B zahájení očkování do ukončeného 6. měsíce věku (maximálně 5 měsíců + 30 dní) věku a v případě očkování proti meningokokům skupin A, C, W, Y provedení očkování ve 2. roce života. Tyto věkové indikace splňují vakcíny Bexsero (IMO B, držitel registrace GSK) a Nimenrix (IMO A, C, W, Y, držitel registrace Pfizer).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AKTUÁLNĚ
 

Výrobky JUST:
V ordinaci je možné objednat výrobky JUST, více informací u sestřičky.
 

Změna
Příjem nových pacientů, po předchozí domluvě dle aktuální situace.

 

Šest rad, jak předcházet chřipce
V době zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění dbát na posílení imunity a nezapomínat na několik pravidel, jak případné nemoci předejít. Zde je pár rad, jak na to:

1) Dbejte na zvýšenou hygienu. Čekárny u doktora či dopravní prostředky, to jsou nejčastější místa, kde se můžete lehce nakazit. A proto je žádoucí dodržovat základní hygienické návyky. Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce, používat dezinfekci a při kýchání či kašlání si zakrývat ústa a nos.

 2) Dodržujte pitný režim. Pro správné fungování našeho organismu se doporučuje denně vypít přibližně dva litry tekutin. To se samozřejmě také odvíjí od fyzické zátěže či stravy. Častou mýlkou je tvrzení, že stačí doplnit příjem tekutin například večer, když přijdete z práce. Opak je pravdou, vodu byste měli mít při ruce celý den. Na škodu není ani pravidelné pití bylinných čajů, které pomáhají pročistit organismus.

 3) Jezte vyváženou stravu bohatou na vitaminy. Právě všudypřítomné bakterie neustále útočící na náš imunitní systém jsou největší hrozbou, která nás může upoutat na lůžko. Nezapomínejte tedy doplňovat váš jídelníček o potravu bohatou na vitaminy.

 4) Nepodceňujte teplé oblečení. Již naše babičky vás v mládí vždy upozorňovaly na důležitost teplých svršků. Zatímco ale tenkrát jste jejich tvrzení nepřikládali žádný význam, dnes si na to jistě rádi vzpomenete. Chraňte si ledviny, hlavu a uši, a to i v případě, kdy pouze přebíháte z práce do auta. Právě rychlé teplotní změny jsou jedním z nejčastějších příčin nemoci.

5) Pomáhejte si enzymy. Pokud existuje doba, kdy je záhodno investovat do vašeho zdraví, je to právě nyní. Existuje spoustu léků posilujících oslabenou imunitu a pomáhajících v případě, kdy chřipka již udeřila.

6) Dopřávejte si odpočinek. Ač se vám to může zdát nereálné, právě dostatečný spánek vám pomáhá překonávat vyčerpávající zimní období. Dospělým jedincům se doporučuje spát osm hodin denně, aby se naše tělo stihlo regenerovat a bylo tak připravené na boj s bacily.

 


V ordinaci máme nově přístroj pro vyšetření novorozenecké žloutenky

 
Bilirubin MBJ 20
 
 

 

MBJ20 je ruční přístroj určen pro klinické vyšetření novorozenecké žloutenky. Transkutánní koncentrace bilirubinu, která se vztahuje ke koncentraci sérového bilirubinu, může být okamžitě a neinvazivně změřena pouhým přiložením detektoru přístroje na pokožku novorozence. Díky této technologii jsou novorozenci vyvarování nepohodlí, které je typicky spojeno s odebíráním krevního vzorku.

  •    Klinické vyšetření novorozenecké žloutenky a hyperbilirubinemie
  •    Okamžitý a přesný výsledek celkového bilirubinu
  •    Bezbolestné, neinvazivní, neinfekční vyšetření

     

Výskyt spalniček na území Prahy

Podle dostupných aktuálních informací lékařů, mikrobiologických laboratoří a epidemiologů je v ČR od začátku roku 2018 zaznamenáván výskyt onemocnění spalničkami.

K 2.2.2018 je v ČR registrováno 11 případů onemocnění.


Původcem onemocnění je virus spalniček. Klinická kritéria pro onemocnění spalničkami jsou horečnatý stav s generalizovaným exantémem (exantém – vyrážka) trvajícím déle než 3 dny, kterému předchází katarální příznaky, teploty nad 38°C a jeden nebo více z následujících příznaků: kašel, rýma, Koplikovy skvrny na sliznici v ústech, zánět spojivek. Inkubační doba obvykle trvá 7 až 21 dnů. Období nakažlivosti začíná den před začátkem prodromálních příznaků a končí do čtyř dnů po vzniku exantému.

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce, velmi snadno se šíří vzdušnou cestou. K šíření onemocnění napomáhá existence nenaočkovaných skupin osob, u kterých nebylo dosaženo minimálně 95% proočkovanosti dvěma dávkami vakcíny proti spalničkám, která je nezbytná k dosažení tzv. kolektivní imunity. Dojde-li k nahromadění takovýchto skupin osob v určitém kolektivu nebo regionu, vznikají vhodné podmínky pro šíření viru v populaci a vznik epidemie.

Vzhledem k snadnému přenosu spalniček a podobností příznaků v počátečním stadiu jiných respiračních onemocnění je důležité myslet v rámci diferenciální diagnózy i na možnost onemocnění spalničkami.

Pro snížení rizika onemocnění jak spalničkami, tak i dalšími respiračními onemocněními je důležité dodržovat obecná preventivní hygienická opatření:

Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi. 
Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí. 
Myjte si často a opakovaně ruce:

  • mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění
  • pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi

Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše. 
Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči - snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictví rukou z kontaminovaných předmětů.
Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky apod. 
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.

Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním - zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále.